Design bez barier – czyli sprawne wnętrza niepełnosprawnych

urządzona salon dla niepełnosprawnych

Najczęściej to wzornictwo, z którego korzystamy na co dzień nie będzie odpowiednie dla osób, które mają ograniczenia ruchowe. Nie wszystko to co dobrze wygląda będzie funkcjonalne dla niepełnosprawnych. Musi być wygodne i bezpieczne dla nich. We wnętrzu dla osoby niepełnosprawnej tak naprawdę trzeba bardzo wiele dobrze zaplanować.

Warto wiedzieć, gdzie i jakie wnęki trzeba zastosować, tak by dopasować je do ich możliwości ruchowych. Od progu Na pewno będzie dobrze, gdy kuchnia znajdzie się w miejscu blisko drzwi wejściowych. Na środki powinna się znaleźć wyspa, która pozwoli przygotowywać posiłki a także da dostęp do niższych szuflad. Chodzi o to, by osoba, która porusza się na wózku także miała tam swobodny dostęp do mebli. Dlatego cokół nie może być za wysoki a szafki powinny się otwierać pod kątem 110-180 stopni. Szafki i półki wiszące oraz stojące powinny się znaleźć na wysokości od 50 cm do 135 cm. Trzeba zachować ciąg komunikacyjny w następującej kolejności: lodówka, zlew do zmywania, płyta do gotowania, piekarnik. Obok zlewu może się znaleźć także zmywarka. 

Wyposażenie mebli w odpowiednie systemy

Na pewno ważne będą okucia na meblach. Sprawdzają się między innymi bardzo dobrze wieszaki teleskopowe. Do ciekawszych udogodnień zaliczyć można windy do szafek, które mają sterowanie elektryczne i dzięki temu będzie można wygodnie opuszczać szafki do wysokości konkretnego użytkownika. Częstą dają także możliwość wysuwania szafek do przodu.

Trzeba także myśleć o windach, które sterują blatami. Można się zainteresować systemami elektrycznymi do drzwi przesuwnych. Rozwiązanie takie pozwala na wygodne oraz ciche otwieranie drzwi. Lekkie pchnięcie będzie już dalej nimi kierować. Przygotowując każde pomieszczenia na pewno trzeba wszystko montować na standardowej wysokości unikając wysokich mebli, które dla osób niepełnosprawnych będą po prostu niewygodne. Dlatego trzeba stosować niskie półki, które po prostu będą w codziennym życiu komfortowe.

 

Zobacz także

Design bez barier – czyli sprawne wnętrza niepełnosprawnych

Najczęściej to wzornictwo, z którego korzystamy na co dzień nie będzie odpowiednie dla osób, które mają...

Czytaj dalej

Projektujemy kuchnię – garść praktycznych porad

Idealna kuchnia powinna charakteryzować się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też pełną funkcjonalnością. Nie...

Czytaj dalej