Projektujemy kuchnię – garść praktycznych porad

jak urządzic kuchnięIdealna kuchnia powinna charakteryzować się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też pełną funkcjonalnością. Nie po to bowiem ją urządzamy, by na nią patrzeć – ma przecież służyć naszej rodzinie, a w samej kuchni często spędzamy więcej czasu, niż w pozostałych pomieszczeniach. Stawiając na sprawdzone i skuteczne rozwiązania sprawimy, że codzienne gotowanie będzie właściwie pozbawione problemów, a każda chwila, którą nasza rodzina spędzi w kuchni będzie niepowtarzalną przyjemnością. Urządzanie kuchni najlepiej jest zacząć od sporządzenia odpowiedniego projektu – jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac dobrze jest wiedzieć, jak nasza kuchnia będzie wyglądać po remoncie. Możemy postawić na tradycyjne rozwiązania, dzięki którym kuchnia nabierze przytulnego klimatu lub też zdecydować się na bardziej nowoczesny, wręcz sterylny wystrój.

Przy wyborze projektu aranżacji kuchni w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby względem tego pomieszczenia – ile osób będzie zazwyczaj w niej przebywać i jak często będziemy gotować. Nie bez znaczenia jest ergonomia, która powinna cechować wszystkie elementy naszego kuchennego wyposażenia. Postarajmy się o to, by rozkład poszczególnych mebli nie krępował naszych ruchów – szczególnie docenimy to podczas dłuższych kulinarnych eksperymentów oraz spotkań w licznym gronie rodziny czy przyjaciół.

jak projektować kuchnięDobry projekt urządzenia kuchni koniecznie musi też zawierać informacje o tym, jakie sprzęty znajdą się w tym pomieszczeniu. Dokładnie przemyślmy nasze potrzeby – być może okaże się, że poradzimy sobie bez ekspresu bądź zmywarki. Wybierając te sprzęty warto wziąć pod uwagę również metraż naszego pomieszczenia – jeśli nie jest on zbyt duży, lepiej jest zdecydować się na urządzenia zabierające niewiele miejsca. Nie powinniśmy też zapominać o ich wyglądzie – najlepiej będzie, jeśli wybierzemy takie, które będą ze sobą nawzajem współgrać.

A co z kolorami? Są one w kuchni szalenie ważne – tak, jak zresztą w innych pomieszczeniach. Jeśli zależy nam na nowoczesnym wystroju tego wnętrza, lepiej zdecydować się na zimne odcienie szarości lub dyskretne biele. W przypadku kuchni tradycyjnych najlepiej sprawdzą się zaś ciepłe barwy – żółcie, jasne brązy lub odcienie pomarańczy. Nawet najlepiej dobrane kolory nie będą w pełni widoczne, jeśli nie postaramy się o to, by nasza kuchnia była odpowiednio oświetlona. Warto postawić nie tylko na jedną, oświetlającą całą kuchnię lampę, ale również o punktowe oświetlenie blatu lub kuchenki – dzięki nim nad przygotowywanymi potrawami będziemy mogli czuwać o każdej porze, co szczególnie docenimy jesienią i zimą, kiedy dni stają się krótsze.

 

Zobacz także

Design bez barier – czyli sprawne wnętrza niepełnosprawnych

Najczęściej to wzornictwo, z którego korzystamy na co dzień nie będzie odpowiednie dla osób, które mają...

Czytaj dalej

Projektujemy kuchnię – garść praktycznych porad

Idealna kuchnia powinna charakteryzować się nie tylko doskonałym wyglądem, ale też pełną funkcjonalnością. Nie...

Czytaj dalej